GAZETE SOKAK – Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu’ndan, AİHM’in tutuklu iş insanı Osman Kavala hakkında verdiği tahliye kararını uygulaması için Türkiye’ye dönük çağrı kararı alması istendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Hukukçular Komisyonu ve Türkiye İnsan Hakları Hukuki Destek Projesi grubu, Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu’nun 4 Haziran 2020’de gerçekleştireceği toplantıya dair açıklama yaptı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesine ayrıntılı bir sunum yapıldığı belirtilen açıklamada, Türkiye’nin insan hakları savunucularına yönelik davalarını düşürmeye yönlendirecek bir karar alınması çağrısı yer aldı.

KAVALA İÇİN ÇAĞRI

AİHM’in iş insanı Kavala’nın tutukluluğunun “yasadışı” olduğuna dair verdiği kararın hatırlatıldığı açıklamada, Türkiye’nin imzalamış olduğu ve bağlayıcı kararnameler nedeniyle Kavala’yı derhal serbest bırakması gerektiği vurgulandı. Açıklamada, “Bakanlar Komitesi, 4 Haziran toplantısında Türkiye’ye hiçbir Avrupa Konseyi üye devletinin insan hakları savunucularını susturmaması gerektiğine dair açık bir mesaj vermeli ve baskı uygulamalıdır” denildi.

3 kuruluştan AK Bakanlar Komitesi’ne şu çağrılar yapıldı:

“* Türkiye hükümetine, Avrupa Mahkemesi kararı gereğince Osman Kavala’nın serbest bırakılması için çağrı yapın ve bu kararın devam eden yargılanma ve tutukluluk için de geçerli olduğunu hatırlatın.

  • Kavala’nın devam eden tutukluluğunun Avrupa Kararnamesi’nin 46’ıncı maddesini ihlal ettiğini kabul edin.
  • Türkiye Hükümetine, Kavala’nın serbest bırakılmasının Kovid-19 salgını bağlamında daha fazla aciliyet taşıdığını vurgulayın; ve Türkiye Hükümetine Kavala’yı susturmak için kullanılan bu soruşturma dahilinde yöneltilen tüm suçlamaları düşürmesini, Kavala’nın ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüklerinin ve haklarının ihlal edildiğini söyleyin.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...