Cum. Oca 18th, 2019

Atanamayan öğretmenler kurs açıp yüzlerce öğrenci eğitti

GAZETE SOKAK – Üniversiteden mezun olduktan sonra atanamayan 3 öğretmen kentte bir resim kursu açarak yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Yaptıkları tabloları kent merkezinde sergileyen eğitmenler ilgiden oldukça memnun.

Hakkarili olan ve Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü bitirdikten sonra atanamayan Erdi Gür, Baki Balıkesir ve Emin Aşur, yıllarca çizdikleri resimleri kentin sokaklarında sergiliyor. Okudukları üniversiteden mezun olduktan sonra kente dönen üç arkadaş kentte kurdukları resim atölyesi ile resim yapmayı öğrenmek isteyen gençlere de eğitim veriyor. Yıllardır yüzlerce öğrenci yetiştiren üç öğretmenin yetiştirdiği birçok öğrenci çeşitli üniversitelere yerleşti.

‘ATANAMAYINCA KURS AÇTIK’

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olan Erdi Gür, “İstediğimiz yerlere yerleşmeyince arkadaşlarımla bir araya gelerek sanatımızı icra etmek için çalışmalarımıza burada başlattık. Yağlı boya, ahşap baskı, kabartma heykel alanlarında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hakkari’de sanatsal alandaki imkansızlıklardan dolayı sanatımızı fazla icra edemiyorduk. Bu nedenle üç ressam arkadaş bir araya gelerek gençlerimize yardımcı olmaya başladık. Şu anda yüzü aşkın öğrencimiz bulunuyor ve bir çok öğrencimiz de değişik fakültelerde eğitimlerine devam ediyor” dedi.

‘İLGİ BEKLİYORUZ’

Kentte açtıkları sergi ile ilgili konuşan Emin Aşur ise, yağlı boya, karakalem, cam baskı ve mono çalışmalarının sergilendiğini belirtti. Aşur, “Çocukluğumdan beri resim ile ilgileniyorum. İlk olarak karikatür ile başladım. 2000 yıllarda akademik eğitim aldıktan sonra ardından 2009 yılında da Azerbaycan Devlet Ressamlık Akademisi’ne başladım. Son iki yıldır da Hakkari’de resim eğitmeni olarak çalışıyorum” dedi. Kentte sanata verilen değerin hak ettiğinin altında olduğuna dikkat çeken Aşur, “Bizler bu konuda ilgi bekliyoruz. Bu konuda daha çok atölyenin açılmasını istiyoruz” diye belirtti.

‘HAKKARİ’NİN TARİHİNİ RESMEDİYORUZ’

Üç arkadaş ile bir araya gelerek resim yapmaya başladıklarını belirten Aşur konuşmasına şöyle devam etti: “Her birimiz ayrı bir alanda çalışma yürütüyoruz. Erdi Hoca baskı üzerine çalışırken, Baki hoca ise karakalem üzerine çalışıyor. Ben de yağlı boya ile karakalem üzerine çalışıyorum. Sanatımızı icra ederken sadece Halk Eğitim Merkezi’nde çalışma alanı bulabildik. Bilindiği gibi resim sanatı çok pahalı bir sanat. Çünkü yağlı boya ve tuvallerin hepsi ithal ve son zamanlardaki piyasanın durumu kötü. Bu konuda sanata ve sanatçıya destek bekliyoruz. Burada özellikle Hakkari kültürü üzerine çalışmalarımız oldu. Bu sanatın kayıp olmasını istemiyoruz. Hakkari sanatın beşiğidir ve bizler üç arkadaş olarak kendi alanımızda bunu güçlendirmek istiyoruz. Özellikle Hakkari’nin eski yaşamını resmetmeye çalışıyoruz.”

HALK YOĞUN İLGİ GÖSTERİYOR

Son iki yıldır yaptıkları resimleri Hakkari Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Gezi Kültür Topluluğu öncülüğünde Hakkari’nin Bulvar Caddesi üzerinde sergileyen ressamlar, ilgiden memnun.

Üç sanatçının yaptıkları çalışmayı değerli bulduklarını ve bu çalışmaların halka ulaşmasında üniversite olarak ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirten Hakkari Üniversitesi Sağlı Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Öğretim Görevlisi Serdar Özdinç ise, “Bu arkadaşlarımızın renkli dünyalarına Hakkari’deki herkesin girmesini istedik. Bu çerçevede bir resim sergisi düzenledik. Yapılan sergide halkımızın yoğun ilgi göstermesi bizleri bir kat daha sevindirdi. Buradaki amacımız halkımızı resim ve sanat ile buluştururken biraz daha ilginin artmasını sağlamaktır” dedi. (MA – Hamza Gündüz)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat