Per. Oca 17th, 2019

Alternatif bir sanat merkezi: Şa Performans

GAZETE SOKAK – Sanat üzerindeki baskılara karşı kurulan Şa Performans’tan Tuncay Özel, bu koşullarda büyük ekiplerle ve şaşalı dekorlarla oynayamasalar da Kürtçe tiyatroyu sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, “Tek malzememiz bedenimizdir” dedi.

OHAL’in ilan edilmesinin ardından kültür sanat faaliyeti yürüten birçok kurum kapatıldı. Bu kapatmalara karşı alternatif yollarla sanatlarını icra etmeye çalışanlar ise yeni alanlar yaratmaya başladı. Bir grup tiyatrocu da İstanbul’da kurdukları Şa Performans ile Kürt tiyatrosu için yeni bir alan açtı. Şa Performans kurucularından Tuncay Özel, sahneyi açma süreçlerini Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı.
‘TÜM ÇALIŞMALARIMIZ KÜRTÇE OLMAK ZORUNDA’
Batman’da iki arkadaşıyla birlikte 7-8 yıldır tiyatroyla uğraştıklarını aktaran Özel, “Beraber karar verdik. İstanbul’da bağımsız Kürt tiyatro topluluklarının sahnesi yoktu. İstanbul’da 5 milyon Kürt var. Bu potansiyelin olduğunu biliyorduk. Hem kendimizi daha da geliştirmek hem de Kürtçe tiyatroyu İstanbul’da sergilemeye karar verdik” dedi. 2 buçuk ay önce perde demelerine rağmen ilgiden memnun olan Özel, gelenlerdeki heyecana dikkat çekerek, “Onlarda Kürtçe tiyatrosunun açlığını görebiliyoruz” diye belirtti.
Şa Performans’ta tiyatronun yanı sıra müzik, modern dans alanlarında da çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Özel, ekip olarak sadece Kürtçe tiyatro yaptıklarını ve bunu kendileri için bir kural olarak belirlediklerini söyledi. Farklı dilde tiyatro yapan gruplar için ise Şa Performans’ın sahnesi hep açık olacak. 4 kişilik bir ekip olarak sahneyi kurduklarını söyleyen Özel, 15 günde bir araya gelerek  kolektif bir şekilde planlamalar yaptıkları bilgisini paylaştı.
‘TEK MALZEMEMİZ BEDENİMİZDİR’
Türkiye’deki siyasal ortamdan ve baskı halinden kaynaklı sanatın da zorlu bir dönemden geçtiğine işaret eden Özel şunları dile getirdi: “Belediyelerimize kayyum atanmış. Tiyatro gruplarımızı dağıttılar. Böyle bir engel var. Özellikle Kürtçe tiyatro git gide kendini küçültüyor. Fakat bana göre bu küçülmeden daha iyi performanslar çıkıyor. Öyle şaşalı dekorlar yapıp onlarca kişiyle sanat yapamıyoruz belki. Tek malzememiz bedenimizdir.” Ekonomik beklenti içinde olan hiç kimsenin Kürtçe tiyatro yapmaması gerektiğini kaydeden Özel, bu işin içten yapılması gerektiğini ve bunu bildikleri için tiyatro yaptığını söyledi.
KURS KAYITLARI BAŞLADI
Tiyatro, modern dans, gitar, saz, erbane, piyano, keman, şan gibi kurslar vereceklerini aktaran Özel, kurs kayıtlarının başladığını belirtti. Üniversitelerin açılmasıyla birlikte Ekim ayında kurslara başlayacaklarını söyleyen Özel, “2 buçuk ayda Kürtçe stand up, Kafka’nın Akademiye bir raporu (Ji akademiyê re raporek) sahnemizde oynadık. Şimdi de Küçük Prens (Mîrzayê biçûk) üzerine çalışıyoruz” dedi. Özel, son olarak şunları söyledi: “Ne kadar engel olursa olsun ve durum ne kadara kötü olursa olsun sanatımızdan vazgeçmememiz lazım. Her zaman daha ileriye taşımamız gerek. Tiyatro, Kürtçe güzeldir”
Her hafta konserler düzenleyecek Şa Performans, 8 Eylül tarihinde de Hivron’u sahnelerinde ağırlayacak.
MA / Muhammet Doğru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat