GAZETE SOKAK – Adalet Bakanlığı, AİHM’in Selahattin Demirtaş ilgili verdiği kararın tercümesini yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Demirtaş’ın avukatları, mahkemenin tahliye dışında alacağı tüm kararların “hukuk dışı” olacağı yorumunda bulundu.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın avukatları, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 20 Kasım’da müvekkillerine dair verdiği “tutukluluğuna son verilmesi” kararının ardından yargılandığı Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptıkları tahliye başvurusuna dair açıklama yaptı.

Avukatlar açıklamalarında, AHİM kararı sonrası tahliye başvurusunda bulundukları mahkemeden kararın tercümesinin Adalet Bakanlığı tarafından kendilerine ulaştırılması ile birlikte karar verileceğinin belirtildiğini paylaştı.
Bu doğrultuda, söz konusu kararın Bakanlıkça dün itibariyle mahkemeye ulaştırıldığı duyuruldu.

‘TAHLİYE DIŞINDA HER TÜRLÜ KARAR HUKUK DIŞIDIR’

Kararın tercümesinin ulaşması nedeniyle avukatların gözleri şimdi mahkemenin nasıl bir karar alacağında.

Türkiye’nin Avrupa Konseyi (AK) üyesi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) tarafı ve AİHM’in yargı yetkisini kabul eden bir ülke olduğunu hatırlatan avukatlar, açıklamalarında şunları belirtti:

“Yargı makamlarının Sayın Demirtaş ile ilgili AİHM’ce verilen kararı tartışma ya da bu kararın aksine bir karar verme yetkisinin ‘Sözleşmenin 46’ıncı Maddesi ve Anayasa’nın 90/5 maddesi’ uyarınca bulunmadığının, derhal tahliye kararı dışındaki her türlü karar hukuk dışı ve görevi kötüye kullanma olacağının altını çizerek, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nden bir an evvel Sayın Demirtaş’ın tahliyesine karar vermesini beklediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...