Per. Kas 15th, 2018

AHIRI SANAT ATÖLYESİNE ÇEVİRDİ

GAZETE SOKAK – Dersim’de ‘yakılan’ ve zorunlu boşaltılan evlerin harabelerinde bulunan ürünleri toplayan Erdal Seziş, doğal bir güzellik ile bu ürünleri sanata dönüştürüyor.

Dersim doğasından ve özelikle de 1990’lı yıllarında yakılıp yıkılan köylerden kalan evlerin harabelerinden topladığı artık malzemeleri  bir araya getirdikten sonra sanata dönüştüren Erdal Seziş (42), adeta ‘külünden sanat eserleri’ yaratıyor.

MA’dan Semra Turan‘ın haberine göre, Erdal Seziş, yaklaşık 2 yıldan beri 100 köyü gezerek topladığı  ahşap ürünlerle Dersim’de açtığı sanat atölyesinde; tepsi, sehpa, ayna, köy pencereleri ve kapılardan birçok süs eşyası çıkarıyor. Ayrıca dağ ve ovalardan topladıkları kuru işlevsiz odun ve çubuklardan da ilgi çekici figürler yapıyor.

DEVLETTİN YAKTIĞI ÜRÜNLER SANATA DÖNÜŞÜYOR

Topladıkları ürünlerin doğal yapısını bozmadan işleyerek, Dersim’e özgü kültürel güzellikler sunan Seziş, herhangi bir yerde bu işin eğitimini alamayarak, tamamen kendi kendine yap-boz denemeleri ile öğrendiğini söylüyor. Dersim’de bir ilk olma özeliğini taşıyan Seziş’in bu çalışmasının amacı Dersim’in yöresel, kültürel güzelliklerinin doğal bir şekilde işlenip sergiye dönüştürülmesi… 1990’lı yıllarda köylerin yakılmasıyla birlikte kültürlerinin de yok edildiğine dikkat çeken Seziş, yakılıp işlevsiz hale getirilmek istenen ürünleri bir araya getirerek, geleceğe miras olarak aktarmak istiyor.

AHIRI ATÖLYEYE ÇEVİRDİ

Kısıtlı imkânlarla bu çalışmayı yürüten Seziş, ilk olarak topladıkları ürünleri ahır olan bir odada topladı. Daha sonra ahırı şirin bir çalışma atölyesine dönüştürerek, gündüzleri köylerde ürün toplamaya gitti, gece geç saatler de ise ürünleri sanata dönüştürmeye çalıştı. Yaklaşık 2 yıl süren bu çalışmanın ardından ise sanat atölyesi açarak, ürünlerin bir kısmını satışa sundu.

‘DERSİM KÜLTÜRÜNÜ YANSITMAK İSTİYORUM’

Çalışması hakkında konuşan Erdal Seziş, zanaatın insan yüreği ve beyninde yer edinmesi gerektiğini söyleyerek, bir sanat oluşturulması için farklılığı görebilmesi için iyi bir gözlemci olması gerektiğini aktardı. Ahşap sevdasının çocukluğundan geldiğini belirten Seziş, her zaman ahşabı kültürel sanata dönüştürme hayali olduğunu aktardı. Ahşap ile Dersim’e özgür köy kültürünü yansıtmak istediğini dile getiren Seziş, önümüzdeki yıllarda kültürel bir sergi açmayı planladığını belirtti.

‘KÖYLERİN YAKILMASI İLE TALAN EDİLEN BİR TARİH’

Seziş, kültürlerinin yok olma ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Yaklaşık 100 köy gezdim. Kültürümüzü yansıtan ürünleri birçok kez de bulamıyorum. Özelikle kültürümüz 1990’lardan sonra yok olma aşamasına geldi. Yine zorunlu göçten kaynaklı gidenlerin evlerindeki eşyaları zamanla talan edildi. Kültürümüz köy yakmaları ile talan edilen bir tarih oldu. Yakılıp yıkılan tahrip edilen birçok ürünü toplayarak atölyede doğallığını bozmadan üzerine çalışıyorum” diye belirtti.

‘HAYALİM ÜRÜNLERİ MÜZEDE SERGİLEMEK’

Topladığı malzemede her hangi bir boya kullanmadığını söyleyen Seziş, ahşapta sadece koruyucu kullandığını, bir de parlak ve doğal görünümünün daha güzel göstermesi için zeytinyağı kullandığını söyledi. Onun dışında her hangi bir kimyasal malzeme kullanmadığını dile getiren Seziş, “Tek hayalim Dersim kültürünü anlatan ne kadar ürün varsa toplayıp bir sergi halinde bir kültür müzesi açarak topluma tanıtmak. Dersim Kültürünü bu yönüyle bir mirasa dönüştürmek istiyorum. Bu anlamda özelikle köylülerden anlamlı destekler aldım. Yardımcı olacaklarını ve katkıda sunacaklarını söylediler. Benimde bu anlamdaki çabalarım sürecektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategoriler

php destek forumu php dersleri web tasarim dersleri seo dersleri seo nasıl yapılır webmaster araclari seo analiz araci site analiz araci webmaster forumu webmaster forum google forum adsense forum adwords forum web tasarım tasarım dersleri optimizasyon web forumu web forumları
Kentsel Dönüşümün sisli kentsel donusum sisli dekorasyon istanbul kentsel dönüşüm istanbul dekorasyon kaya insaat
istanbul evden eve nakliyat istanbul evden eve Taşımacılık evden eve nakliyat evden eve Taşımacılık Ankara Evden Eve Nakliyat İstanbul Beşiktaş evden eve nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Şile Evden Eve Nakliyat Kartal Evden Eve Nakliyat Sultanbeyli Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Bayrampaşa Evden Eve Nakliyat Beykoz Evden Eve Nakliyat İçerenköy Evden Eve Nakliyat Tuzla Evden Eve Nakliyat Bostancı Evden Eve Nakliyat Ümraniye Evden Eve Nakliyat Ataşehir Evden Eve Nakliyat - İstanbul Ataşehir Nakliyat YARIMCA Evden Eve Nakliyat Pendik Nakliyat Bostancı Evden eve nakliyat Erenköy Nakliyat Kozyatağı Nakliyat Mecidiyeköy Nakliyat Sarıyer Evden Eve Nakliyat Tuzla Aydınlı Nakliyat Sultanbeyli Adil Mahallesi Nakliyat Maltepe Evden Eve Nakliyat Evden Eve Nakliyat Ofis Taşıma Ev Eşyası Depolama Şehirler Arası Nakliyat İstanbul Nakliyat Fiyatları Evden Eve Nakliyat Şirketi İstanbul Nakliyat İstanbul Nakliyat Firmaları Dudullu Evden Eve Nakliyat Beylikdüzü Evden Eve Nakliyat