GAZETE SOKAK – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Başkanı Donald Trump’ın gerektiğinde Türkiye’ye karşı askeri eyleme geçmeye tamamen hazır olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir televizyon programına verdiği demeçte, Türkiye ile ABD arasında varılan ateşkes anlaşmasına gönderme yaparak dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Pompeo, Trump’ın gerektiğinde Türkiye’ye karşı bir askeri harekât gerçekleştirebileceğini dile getirerek, “Barışı savaşa tercih ederiz.Ancak kinetik ya da askeri tutum almak gerekirse, Başkan Trump’ın bu gereği yerine getirmeye hazır olduğunu bilmelisiniz” ifadelerini kullandı. Pompeo ayrıca ekonomik yaptırımların yanı sıra diplomatik yaptırımların da kullanılabileceğini söyledi.

Türkiye ile anlaşmanın hayat kurtardığına tamamen ikna olduğunu söyleyerek anlaşmayı savunan Pompeo, “Sadece savaşçıların (Demokratik Suriye Güçleri) yaşamları değil, bölgedeki etnik azınlıkların da” dedi.

‘YAPTIĞIMIZ İŞ HAYAT KURTARDI’

Pompeo şöyle devam etti: “Müttefiklerimiz aynı şekilde bakıyor. Söz konusu müzakere sürecinde bölge genelindeki etnik azınlıkları Türklerden korumak için gerçek taahhütlerimiz var. Bence yaptığımız iş hayat kurtardı.” MA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...