GAZETE SOKAK – Kötü çalışma koşullarını protesto amacıyla dün eylem yapan 3. Havalimanı işçileri gece yarısı yatakhanelerin kapısı kırılarak gözaltına alındı. İşveren dün akşam saatlerinde işçilerin şartlarını kabul etti ancak daha sonra sözünden caydı.

Dışlanma, aşağılanma, servis yetersizliği, yağmur altında bekletilme, sağlıksız yemek ve yatak, iş cinayetleri gibi kötü koşullar altında çalışmak istemedikleri için dün eyleme başlayan 3. Havaalanı işçileri gece yarısı kaldıkları kapta gözaltına alındı. İşçilerinin kaldığı yatakhanenin etrafı TOMA ile sarılırken, Jandarma koğuşun kapılarını kırarak içeriye girdi.
Dün akşama doğru işçilerin talepleri kabul edildiği duyurulmasına rağmen daha işverenin daha sonra sözünden caydığı öğrenildi. Bunun üzerine işçiler eylemlerini gece yarısına kadar sürdürdü. Eylemin olduğu saatlerde inşaat sahası ve işçilerin kaldığı koğuşun etrafı TOMA, jandarma ve çevik kuvvet ekipleri tarafından sarıldı.
SENDİKA DUYURDU: KOĞUŞLARA BASKIN VAR
İnşaat işçilerini örgütleyen İYİ- SEN, gece saat 02.16’da Twitter hesabında yaptığı duyuruda, jandarmanın koğuşlara baskın düzenlediği kaydetti. Mesajda, “3.Havalimanında sendika üyelerimizin bulunduğu koğuşlara jandarma tarafından baskın düzenlendi. Jandarma kimseye telefonlara bakmaması ve koğuşlardan çıkmaması için işçi arkadaşlarımızı tehdit ediyor” denildi.
400 GÖZALTI 
Jandarma ve polisin gözaltına aldığı 400 işçi İETT araçlarıyla Arnavutköy, Eyüp ve İstanbul İl Jandarma Komutanlıklarına götürüldüğü belirtildi.
HDP MİLLETVEKİLLERİ ŞANTİYEYE HAREKET ETTİ 
İşçilere yönelik operasyon ardından HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Erkan Baş, Ali Kenanoğlu ile Zeynel Özen şantiyeye gitti. Şantiye önünde konuşan HDP Milletvekili Erkan Baş, “21’inci yüzyılda modern bir havaalanı yapımında insanların kanı, canı üzerine bir inşaat faaliyeti yürütülüyor. İşçilere önderlik eden temsilcilerini gözaltına alarak direnişi kırmaya çalışıyorlar. Askeriyle, jandarmasıyla özel mülk olduğu iddia edilen bir alan kuşatılmış durumda. İşçiler eziliyor, mağdur ediliyor. Onların tepesine binerek iktidar inşaası devam ediyor. Minyatürleşmiş bir Türkiye’yi burada görüyoruz. Baskıyı, zoru görüyoruz. İnsanların sendikasız, güvencesiz sadece karın tokluğuna çalışıldığı bir koşul oluşturulmuş durumda” dedi.
İşçilerin taleplerinin arkasında olacaklarını ifade eden Baş,  tüm yurttaşları işçilerin sesine kulak vermeye, onlarla dayanışma içinde olmaya çağırdı.
KÖLELİK DÜZENİ VAR 
Sabah erken saatlerde işçilerin bulunduğu koğuşları ziyaret eden HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, “İçeride sürekli asker sevkiyatları yapılıyor. İşçiler tedirgin. İçerisi işçi şantiyesi gibi değil sanki bir askeri kışla gibi. Nazi toplama kampı gibi burası. Her gün işçilerin yaşamını yitiriyor, hijyen yok. İnsanın kabul edemeyeceği bir köle düzeni var. İşçilere yapılan muamele de şantiyenin kendisi de köle kampından farksız. Bu durum ne insanlık onuruna, ne emeğin hakkına uygun değil. İşçiler de bu durumu protesto ediyor. Biz de bu insanlık dışı koşulların iyileştirilmesi için işçilerin yanında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından HDP milletvekilleri, işçilerle dayanışmak için işçilerin tutulduğu karakollara geçti.
Polis ablukasının devam ettiği şantiyede işçiler, bugün de işbaşı yapmadı. İşçiler arkadaşlarının serbest bırakılmaması durumunda eylemlerini büyüteceklerini kaydetti. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...